Powstanie metody McKenziego
Metoda McKenziego przyniosła prawdziwy przełom w leczeniu pacjentów cierpiących na bóle w okolicach kręgosłupa. Niezwykłą skuteczność tej metody sprawiła, że schorzenie, które wcześniej wydawało się być bardzo trudne do zwalczenia, dziś można skutecznie leczyć, i to nie poprzez wykonywanie skomplikowanych operacji, ale dzięki edukacji pacjentów oraz ich samodzielnej pracy.
Krótka sylwetka twórcy
Robin McKenzie urodził się w 1931 roku w Auckland w Nowej Zelandii. Wykształcenie zdobył w New Zealand School of Phisiotherapy w Dunedin w 1952 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął prywatną praktykę w Wellington, którą następnie kontynuował w innych klinikach w Nowej Zelandii. Prowadząc praktykę jako fizjoterapeuta szczególnie interesujące wydało mu się leczenie dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa i temu zagadnieniu poświęcił resztę swojego życia zawodowego.
Dzieło życia
Praca z pacjentami zaowocowała spostrzeżeniem, że przy określonych symptomach natychmiastową ulgę pacjentom przynosi wykonywanie indywidualnie dobranych, specyficznych ruchów, a w niektórych przypadkach nawet przybranie pewnych statycznych pozycji ciała. Dzieje się tak, ponieważ zdecydowana większość tego typu dolegliwości bólowych, wbrew powszechnej opinii, nie jest spowodowana chorobą, ale ma podłoże mechaniczne (97 proc. wszystkich przypadków bólowych). Robin McKenzie określił dokładne przyczyny powstawania tego typu urazów mechanicznych. Poprzez wieloletnią obserwacje pacjentów doszedł do wniosku, że ból jest spowodowany przeciążeniami, na które każdy z nas naraża swój kręgosłup poprzez nieutrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Szczególnie groźne są negatywne nawyki, takie jak garbienie się czy krzywe siedzenie.
Przez lata praktyki Robin McKenzie doskonalił swoją metodę, co w 1981 roku zaowocowało wydaniem pierwszych publikacji na ten temat i było prawdziwym przełomem w leczeniu bólów w okolicach kręgosłupa. W przeciwieństwie do innych metod leczenia, metoda McKenziego zakłada, że najbardziej istotnym elementem terapii jest samodzielna praca pacjentów. Rola terapeuty ogranicza się bowiem do dokładnego określenia schorzenia oraz przekazania pacjentowi indywidualnie dobranej metody zwalczania bólu, na którą składa się przyswojenie prawidłowych nawyków (proste siedzenie, odciążenie kręgosłupa w trakcie wykonywania codziennych czynności) oraz wykonywanie w domu indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń.
Więcej szczegółowych informacji na temat metody McKenziego dowiedzą się Państwo śledząc nasz blog. Już teraz możecie też szerzej się z nią zapoznać w artykułach zamieszczonych na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego – http://www.mckenzie.pl. Zapraszamy!