Jak sobie radzić z przewlekłymi bólami kręgosłupa
Przewlekłe bóle kręgosłupa są bardzo ciężką dolegliwością, która w poważny sposób utrudnia odczuwającym je pacjentom codzienne funkcjonowanie. Boli kiedy podnosimy ciężkie przedmioty, boli kiedy siedzimy, boli także kiedy leżymy. Rodzajów bólu karku i krzyża jest bardzo wiele, jednak większość z dolegliwości bólowych ma taką samą przyczynę, a są nią przeciążenia mechaniczne kręgosłupa, które powodują, że traci on swoją naturalną elastyczność oraz dochodzi w nim do powstawania mikrouszkodzeń w obrębie przestrzeni między kręgami. O mechanizmie powstawania tych uszkodzeń, ich przyczynach oraz sposobach leczenia wiemy, dzięki wieloletniej pracy z pacjentami nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego.
Zmiana negatywnych nawyków
Jako że bóle kręgosłupa w aż 97 proc. przypadków mają podłoże mechaniczne, tzn. że są spowodowane zachodzącymi w obrębie kręgosłupa zmianami spowodowanymi jego przeciążeniami, najważniejszą kwestią w przeciwdziałaniu bólowi jest eliminacja negatywnych nawyków, które mają wpływ na jego powstanie. Nie każdy o tym wie, ale najbardziej narażone na ból w obrębie kręgosłupa są osoby, które wykonują pracę siedzącą. Nie bez przyczyny bóle te nazywa się „epidemią Zachodu”. Bo właśnie w krajach rozwiniętych jest największy odsetek mieszkańców, którym doskwierają takie przypadłości. Dbajmy więc o to, żeby siedzieć prosto i się nie garbić. Róbmy sobie co jakiś czas przerwy w pracy i chociaż na kilka minut się przejdźmy, żeby kręgosłup mógł trochę odpocząć. Wreszcie dbajmy o to, żeby mieć zawsze dobrze dostosowane oparcie fotela.
Wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń
Drugim elementem radzenia sobie z bólami w obrębie kręgosłupa jest regularne wykonywanie ćwiczeń, które mają na celu odwrócenia zaistniałych w obrębie kręgosłupa zmian mechanicznych. W tym celu powinniśmy się udać do terapeuty posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego, który dokładnie nas zbada, określi przyczynę powstawania bólu oraz dobierze dla nas odpowiednie ćwiczenie. Skuteczność metody McKenziego jest potwierdzona przez setki tysięcy pacjentów na całym świecie.