Leczenie rwy kulszowej

Kategoria: Blog

ból

Rwa kulszowa to choroba, której ataki są najczęściej bardzo silne i niespodziewane. Często, by jeden z nich wystąpił, wystarczy tylko bardzo energiczne wstanie z łóżka, dźwignięcie zbyt ciężkiej rzeczy czy też zbyt mocne pochylenie się. Nagle pojawia się ból o takim nasileniu, że nie możemy się ruszyć, a czasami dochodzą do tego dodatkowe objawy, takie jak zaburzenia czucia, drętwienie nogi czy nawet jej niedowład. Wtedy niezbędne staje się jak najszybsze udanie się do lekarza, aby sprawdził, czy nie doszło do trwałego uszkodzenia nerwu, które byłoby dla nas bardzo niebezpieczne.

 Możliwości terapii

Podczas ataku rwy kulszowej zalecane jest przede wszystkim odciążanie kręgosłupa, a więc położenie się do łóżka w pozycji bocznej i zgięcie nóg. Często konieczne jest wtedy stosowanie leków uśmieżających dolegliwości bólowe, w tym szczególnie zawierających ibuprofen, który działa również przeciwzapalnie. Jeśli jednak dostępne bez recepty leki są niewystarczające, a ból nie mija przez długi czas lub ataki rwy się powtarzają, wtedy niezbędne jest udanie się do lekarza.

Lekarz zazwyczaj przeprowadza dokładny wywiad, aby określić konkretną lokalizację podrażnienia korzenia nerwu i zleca również badanie rentgenowskie, a czasem tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Główne leczenie zachowawcze polega na farmakoterapii, ale dobre efekty daje również rehabilitacja metodą McKenziego. Ten ostatni sposób leczenia zaczyna się od dokładnej diagnostyki pozwalającej znaleźć źródło dolegliwości, aby następnie dobrać do niego odpowiednie ćwiczenia, które pacjent będzie stosował w domu. Ćwiczenia metodą McKenziego zwykle nie są zbyt skomplikowane, ale trzeba dbać o to, by wykonywać je poprawnie i tak często, jak zostało nam to zalecone.

Dopiero jako ostateczność wybiera się leczenie operacyjne rwy kulszowej, gdy nasze dolegliwości bólowe nie ustają mimo stosowania różnych rodzajów terapii i gdy dodatkowo pojawiają się niedowłady oraz zaburzenia czucia kończyny, co wskazuje na uszkodzenie nerwu.

pinit-fg-en-rect-gray-20